Savaşkan İlmak’tan “Yarını İyileştirmek İçin”

MESLEK HAYATINA BEYPAZARI’NDA BAŞLAMIŞ
EĞİTİMCİ-YAZAR SAVAŞKAN İLMAK’TAN
BUGÜNÜN ÖĞRETMENLERİNE VE VELİLERİNE GERÇEK BİR BAŞUCU KİTABI:
YARINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN


1992-1997 yılları arasında Beypazarı’nda öğretmenlik yapmış ve sonraki süreçte de Beypazarı yerel basınında yayımladığı köşe yazılarıyla da tanınmış eğitimci-yazar Savaşkan İlmak’ın Türkiye’deki eğitim sistemi üzerine değerlendirme ve önerilerini içeren kitabı ‘Yarını İyileştirmek İçin’, PEGEM Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kitabın önsözünde İlmak, içeriği şu cümlelerle özetliyor:
“Eğitim dünyasındaki sorunlar, gereksinimler, krizler, açmazlar, kısır döngüler ve yine aynı alandaki çıkış yolları, -göreceli de olsa- umut verici olaylar, durumlar ve ‘iyi örnekler’ üzerine 2013-2016 yılları arasında yazdığım fıkra, deneme ve makalelerin Pusula gazetesi başta olmak üzere Türkiye’deki çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış olanlarından bir kısmını buluşturan bu seçki, benim açımdan özel bir anlam içeriyor:
Elinizdeki kitap, ilk bakışta ‘bir gazetecilik ürünü’ gibi gözükse de ben, bu kitapla aslında ilk kez bu denli iddialı, bu kadar cüretkâr biçimde meslektaşlarımın huzuruna çıkıyorum ve onlara ‘birbirimizden uzakta, birbirimizden habersiz ama aslında işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz büyük etkinlik’ hakkında sesleniyorum; farklı kuşaklardan öğretmenlerle iletişime, fikir paylaşımına geçiyorum. Dolayısıyla bu seçki, gazetecilik ürünü olduğu kadar ‘bir eğitimcinin yolculuk notları’ olmak gibi akademik bir özellik de taşıyor.”

490 sayfalık oldukça hacimli sayılabilecek kitapta yazar eğitim, okul, insan ve yaşam temalı 100 farklı makaleye yer veriyor.

Neden ‘Yarını İyileştirmek’?

Kitabın arka kapağında yazar, ürününün çerçevesini ve adlandırma hikâyesini şu cümlelerle özetliyor:
“Uygarlığın hikâyesini dikkatle okuyun.
O uzun hikâyede geçen bütün iyi kahramanların evrensel olay örgüsüne dönük en çarpıcı etkilerinin ‘hayatı değiştirme çabası’ olduğunu mutlaka fark edersiniz. İnsanı yücelten değerli çabalar, zamana ve mekâna yönelik tüm yapıcı eleştiriler, uygarlığı büyüten ve ilerleten bütün yenilikçi girişimler, insanın kendi kendine meydan okuyuşu ve keşifler…
Bunların hepsi, yarını iyileştirmek içindir.
Kendimizi geçmişe ait görmediğimiz, şimdiki zamanla geçinemediğimiz ya da ‘anı yaşamaktan’ kaçındığımız için değil, geleceğin bugünden ve geçmişten daha iyi olma ihtimali her zaman var olduğu için bu böyledir.
Her çağda, her iklimde ve hayatın her alanında böyledir: Bilimde, sanatta, ekonomide, siyasal yaşamda, kültürde ve eğitimde…
Geçmişte ve bugün…
Akıllı, onurlu ve iyi yürekli insanların derdi, hep yarını bugünden daha iyi, daha konforlu ve daha yaşanabilir kılmaktır.
Hiç kuşkunuz olmasın, gelecekte de böyle olacak.”

PEGEM Yayınları editörünün arka kapağa düştüğü tanıtım notunda ise şu ifadelere yer veriliyor:
Savaşkan İlmak, ‘Yarını İyileştirmek İçin’ adını verdiği üçüncü kitabında bir eğitimci olarak çevresinde gözlemlediği sorunları, kendi eylemine ve ürününe dönük özeleştirisini, öğretmenlik ve yöneticilik yaptığı 24 yıl boyunca farklı öğretim kurumlarında, ortaokul, lise ve üniversite düzeylerinde tanık olduğu iyi örnekleri; yine bu süreçte gazetelerde ve dergilerde yayımlanmış değerlendirmelerini, eleştirilerini ve çözüm önerilerini okuyucusuyla paylaşıyor. Bunu yaparken de öğretmenlikle eşzamanlı sürdürdüğü gazeteciliğin avantajlarını kullanıyor:
Yazılarında kuru didaktizmden sıyrılıyor; edebiyatın ve bilimin birbirine uzak gözüken yörüngelerini şaşırtıcı bir ustalıkla buluşturan yalın metinler oluşturuyor.”

Bugünü öğretmenleri ve ana-babaları için gerçek bir başucu kitabı…
Peki, kitabın içeriğinde neler var?

Yarını İyileştirmek İçin’de uzunlukları 20 sayfa ile 2 sayfa arasında değişen uzunlu kısalı makaleler yer alıyor. Oldukça sürükleyici bir dille yazılmış makalelerden bazıları şu başlıklar altında oluşturulmuş: Öğretmen: Çeşitliliğin ve Değişkenliğin Yönetmeni, Gelecekte Okullar Bire Hastaneye mi Dönüşecek? , Küçük Ölçekli Beyin Göçü ve Okullar İçin Swot Analizi, Özel Okullar Niye Tercih Ediliyor-Neden Terk Ediliyor? , Lider Ruhlu Çocuklarımıza Dikkat, Ofansif Enformasyon Defansif Enformasyona Karşı, İyi Okulun Dokuz Ayrıntısı, Türkiye’de Çocuk Olmak, Okullar Önce Neye Odaklanmalı, Yetişkinler İçin Karne Okuma Kılavuzu, Özel Okul Algımız, Öyle Bir Dünya Kursak Ki, Bana Bir Krizi Nasıl Yönettiğini Anlat Sana Nasıl Bir Yönetici Olduğunu Söyleyeyim, Deneyimler: Kötü Anıların Panzehiri…
İlginç anekdotlarla, özel dipnotlarla, gerçek insan öyküleriyle ve makaleleri destekleyen bilimsel araştırma raporlarıyla renklenen kitap; bir yandan iyi bir gazetecilik, titiz bir akademisyenlik ürünü olduğunu ortaya koyuyor, bir yandan da diliyle, anlatımıyla iyi bir edebiyat ürünü olduğunu okuyucuya henüz giriş bölümünde hissettiriyor.
Öte yandan kitap içeriğinde makalelerin akışına uygun olarak seçilmiş elli de özdeyiş yer alıyor.

Nasıl ediniriz?

Kitap meraklıları, Nisan-2017 basımlı Yarını İyileştirmek İçin’i PEGEM kitap satış noktalarından veya internet aracılığıyla yayınevinin katalogundan sipariş ederek edinebilecekler. Sipariş vermek isteyenler için kitabın ISBN numarasının 978-605-318-819-3 olduğunu ve PEGEM yayınları kataloguna www.pegem.net/YayinKatalogu adresinden erişilebileceğini anımsatmış olalım.

Ve yazar?

Yarını İyileştirmek İçin’in giriş bölümünde yazar Savaşkan İlmak’ın biyografisine de yer veriliyor. 1971-Erzurum (Oltu) doğumlu yazar, 1988’de Erzurum Lisesi’ni bitirdikten sonra önce Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği, ardından Kamu Yönetimi öğrenimi görmüş. 1992’de Beypazarı’nda öğretmenliğe başlayan yazar, aynı yıl ‘Beypazarı Üçlemesi’ adlı 3 bölümlük belgeseli oluşturdu. Adı geçen belgesel SRT’de yayımlandı. 1997’de memuriyetten ayrılarak özel sektörde çalışmaya başlayan ve Kadir Has Üniversitesi’nin 2007 yılında ‘Yılın Adamı’ ünvanıyla ödüllendirdiği Savaşkan İlmak, sırasıyla KKTC-Doğu Akdeniz Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Türk Eğitim Derneği (TED) Kolejleri’nde üniversite ve üniversite öncesi düzeylerde çeşitli akademik ve yönetsel görevler üstlendi. İlmak, bugün itibariyle Manavgat Başarı Koleji’nde ortaokul müdürlüğü görevini sürdürüyor ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Uluslararası Gençlik Akademisi (UGA) akademik kadrosunda misafir öğretim görevlisi olarak yer alıyor. İlmak’ın Yaşarken ve Aklın Yolu Nereden Geçiyor? (Türkiye’nin Üyeliği AB’ye Ne Katar?) başlıklı iki kitabı daha bulunuyor.

Kısa adres:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir