NKV’de Artık Ziller Çalmayacak

NKV'DE ZİL ÇALMIYORBeypazarı Nurettin Karaoğuz Vakfı Anadolu Lisesi, okul zili uygulamasına son verdi.

Yetkililer “İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimimiz süresince okul zili, hafızalarımıza eminiz ki herkes gibi derin izler bırakmıştır. Peki nereden çıkmıştır okul zili uygulaması? Bu uygulamanın kaynağı ders saatlerini ve zaman çizelgelerini belirleyen yönetmeliklere, yönergelere dayanır. Ancak bu kurallar hiçbir zaman ders başlangıcında ya da bitişinde zil, çan, davul v.b.çalın demez.Yıllarca hademelerin, sonra nöbetçi öğrencilerin daha sonra imdada yetişen elektronik okul zil ya da melodilerinin aldığını gördük. Ama hiçbir zaman bu zil olmadan olur mu? sorusunu sormadık.
Okulumuz da zil çalmasın uygulamasını öğretmenler kurulumuzda masaya yatırdık. Öğrencilerimizle paylaştık.Belediyelerde, hastanelerde, diger kamu kurumlarında ve özel sektörde, işe başlarken, yemeğe çıkarken, paydos ederken zil sesi uygulanmadığını paylaştık. Almanya da okullarda zilin çalmadığını, daha doğrusu gelişmiş ülkelerde bu uygulamaya pek rastlanmadığını , yurdışını görmüş öğretmenlerimizden dinledik.Gelişmekte olan ülkemizin, insanımızın ve gençlerimizin zamanın değereni, kıymetini ve yönetimini daha farklı kavradığı düşüncesinden hareketle, okulumuzda zil uygulamasını sonlandırdık.Bu hafta başından bu yana okulumuzda zil çalmıyor. Karışıklık oldu mu? Hayır. Son derece başarılı oldu. Öğrencilerimiz zamanında sınıflarda oluyor, öğretmenlerimiz zamanında derslere gidiyor ve hiçbir fark olmadan eğitimimiz devam ediyor.
Okulumuz eğitimde pek çok yeniliğe öncülük ederken asıl amacımızın akıp giden zamanı iyi değerlendiren bireyler yetiştirmek. Birilerinden uyarı beklemeden, zil çalmadan sorumluluklarımızı yerine getiren, erken yaşta zamanı iyi planlayıp yönetebilen gençleri ülkemize kazandırmaktır.
Zaman, aslında herkes için sabittir, diğer bir deyişle herkes için günde 24, haftada 168 saat vardır. Ancak benzer koşullarda yaşayan ve çalışanların üretimleri bireysel yeteneklerden de kaynaklanan farklılıklar gösterir. Bu farkı yaratan etkenlerden biri de zamanın nasıl kullanıldığıdır. Zaman yönetimi, zamanı akılcı kullanarak daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar. Günümüz koşullarında gündelik yaşamın gereklerini yerine getirmek zamana karşı gerçekleştirilen bir uğraş halini almıştır. Bu yüzden zamanı iyi değerlendirmeyi öğrenmek herkes için stresi azaltacak, yararlı bir beceridir.” diye konuştu
“Zamanımı kullanmasını bilemedim, şimdi o beni kullanıyor.” Shakespeare
“Zaman aklı,olgunluğu ve hizmeti artırmak için bize verilmiş en değerli sermayedir”Thomas Mann

Kısa adres:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir