Hoşgeldiniz  

Görkemli Festival Sona Erdi.

admin | 10 Eylül 2018 | beypazarı, Foto Galeri A- A+

Osmanlı’dan günümüze buram buram tarih kokan kültür ve turizm kenti Beypazarı, uluslararası bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bugün sona erecek 24.Uluslararası Beypazarı Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali, Hırkatepe Mahallesi’nde Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi’nin dedesi, Ertuğrul Gazi’nin babası olan Gazi Gündüzalp’i anma etkinlikleriyle başladı.

Festivalde daha sonra şehir merkezinde ‘Dostluk Yürüyüşü’ kortejinin festival alanına yürümesiyle devam etti.

OSMANLI KONSEPTLİ DEFİLE YAPILDI

Tarihi Suluhan’da Ankara Üniversitesi Moda Tasarım ve Takı Tasarım bölümlerinin ortaklaşa düzenlediği, ‘’Modern Dokunuşlar ile Anadolu’’ giysi ve ayakkabı defilesi düzenlendi.

4 YILDA 44 DEV PROJE SERGİLENDİ

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın göreve geldiği günden bugüne ilçeye kazandırmış olduğu dev projeler, Suluhan’da açılan ‘’4 Yılda 44 Dev Proje’’ sergisi ile gösterime sunuldu. Ayrıca Beypazarılı ressam Hayri Çanak’ın yağlı boya resim sergisi gerçekleşti.

PROTOKOL AÇILIŞINA YOĞUN KATILIM

Festivalin üçüncü gününde protokol açılışıyla başlayan etkinliklere, Ankara Milletvekilleri Prof.Dr Emrullah İşler, Nevzat Ceylan, Barış Aydın, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr Mustafa Tuna, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, yabancı ülke büyükelçileri, siyasi parti ilçe başkanları, çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Açılış etkinliğinde Karaşar oyun ekibi, Azerbaycan, Makedonya, Gürcistan ve Bulgaristan halk oyunları ekipleri gösterilerini sergilerken, protokol heyeti kurulan yöresel stantları ve festival alanını gezdi.

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLLERİ İMZALANDI

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, Mihallıçcık Belediye Başkanı İsmail Uysal, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, Kıbrıscık Belediye Başkanı Doğan Dağ ile kardeş şehir prtolokü imzalandı.

Festivalin üçüncü gününde de Nevşehir Derinkuyu Yazıhüyük Belediye Başkanı Cengiz Çavdar ile kardeş şehir protokolü imzalandı. İmzalanan kardeş şehir protokolüne Beypazarı Cumhuriyet Başsavcısı Alp Giray Yapar ve Nevşehir Acıgöl Belediye Başkanı Ercan Ertaş şahitlik etti.

YARIŞMALARA YOĞUN İLGİ

Havuç konseptli yarışmalar büyük ilgi gördü. Üç ana dalda yarışan ve juri üyeleri tarafından tadılarak puanlanan yemeklerde, ‘’Havuçlu Kapama ile Elif Çetin birinci, havuçlu köfte ile Gözde Şanal ikinci ve havuçlu saç kavurma ile Yasemin Çevik üçüncü oldu.

DOLU DOLU GEÇTİ

Dört gün boyunca süren etkinliklerde şehir merkezinde kurulan yöresel gıda stantları, konuk belediyelerin kültür tanıtım stantları, sokak sanatçıları, resim sergileri, taş adamlar, çocuk oyun grupları gösterilerini sergiledi. Yerli ve yabancı folklor grupları ile mahalli sanatçılar da festivalde sahne aldı.

Tarihi konakların göz doldurduğu Alaaddin Sokak’ta gün içinde sergilenen Klasik Otomobiller büyük ilgi görürken, akşam alana kurulan sahnede TRT’nin Akşam Sefası sanatçıları ile unutulmaz bir müzik şöleni yaşandı.

Atatürk Park’ında kurulan dev sahnede sevilen sanatçı Mustafa Yıldızdoğan birbirinden güzel parçalarını Beypazarılılar ile birlikte seslendirdi.

FESTİVALE ÇOŞKULU FİNAL

Festivalin son günü Beypazarı Genç Atıcılar ve Avcılar Derneği ortaklığıyla düzenlenen ‘’Atıcılık Yarışması’’ Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın hedefe yapmış olduğu atışlar ile başladı.

Katılımları ile festivali renklendiren halk oyunları grup temsilcileri ve katılımcı belediye yetkililerine Halkevi’nde düzenlenen etkinlikle, Başkan Kaplan tarafından katılım belgesi ve hediye takdimleri yapıldı.

FESTİVALE MUHTEŞEM FİNAL

Türkiye’de ilk konserini veren Kürşat Zengin sahnesiyle başlayan konser dilmeyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Atlı Savaş Sanatları Gösterisi ile devam eden etkinlikle atlıların sergilemiş olduğu gösteriler nefes kesti.

Festivalin final konserinde İrem Derici ile buluşan onbinler hep bir ağızdan sevilen şarkılarını seslendirdi. Büyük bir çoşkuyla devam eden konser, İrem Derici’nin muhteşem sahne performansıyla konsere gelenlere unutulmaz anlar yaşatırken havai fişek gösterileriyle son buldu.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, ‘’Tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak, bizden sonraki kuşaklara aktarabilmek adına önemsediğimiz ve her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz festivalimizin sonuna gelmiş bulunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Dört günlük festivalimiz boyunca yoğun katılımlarıyla bizleri yalnız bırakmayan misafirlerimize, değerli hemşehrilerime ve mesai arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2018 Beypazarı'nın Sesi Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır . İzinsiz Kopyalanamaz.