Haziran 25, 2024

Beypazarı'nın Sesi

Gazetecilikte 54. Yıl

Beypazarı’nda Asırlık Gelenek Devam Ettirildi

1 min read

Beypazarı’nda üç ayların başlangıcı ve Regaip Kandili akşamı “Fişek Bayramı” olarak kutlanan asırlık gelenek devam ettirildi.
Beypazarı’nda üç ayların başlangıcı ve Regaip Kandili yıllardır süregelen farklı bir gelenekle vatandaşlarca yaşatılmaya devam ediyor. Kabir ziyaretlerinin yapılıp, komşulara ekmek ve kibrit dağıtıldığı, Mevlid-i Şerif’lerin okutulduğu Beypazarı, her yıl Regaip Kandili akşamı ilginç bir geleneğe de ev sahipliği yapıyor.
İlçede bu sene de gelenek bozulmadı. Havanın kararmasıyla birlikte çoluk çocuk, genç yaşlı herkes poşetlere ve ceplerine doldurdukları torpil, maytap, trakkal, füze ve diğer patlayıcı maddelerle sokak gezerek, Hıdırlık Tepesinde ve Oğuzkent mevkiinde havai fişeklerle kandili coşkuyla kutladı.
İlçe halkı tarafından yaşatılan bu gelenek ile ilgili bilgi veren Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, “Bu gecenin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diliyorum. Bu mübarek gecedeki dualarımızı da bütün İslam alemine ve ülkemize hayırlar getirmesi için edeceğiz. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir adet gelenek yoktur. Asırlardır devam eden bu gelenek, ilçemizde hala sürdürülüyor. Hem emniyet açısından, hem çevreye zarar vermemesi açısından belli noktalar oluşturuyoruz” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı'nın Sesi Gazetesi © 2021 | Newsphere by AF themes.